אופים ביחד, והיום בתפריט – כרטיסי מסך

או: איך לתקן כרטיס מסך מת בעזרת אפיה בתנור

היה לנו פעם כרטיס מסך טוב, מצויין לזמנו ועדיין מריץ משחקים חדשים, NVIDIA GeForce 8800GT. הבעיה היחידה שאולי היתה לו היא שלפעמים ב-Starcarft II וב-Battlefield היו נקודות וצבעים מוזרים במסך ובסוף ה-Windows היה קורס, אבל שום דבר חוץ מזה. למה "היה" לנו? כי יום אחד כשהדלקנו את המחשב, עוד בשלב ה-BIOS ראינו את זה:


ואז את זה:

וכש-Windows 7 ניסה לעלות זה הדבר האחרון שראינו לפני מסך שחור אינסופי:

מה זה יכול להיות? מהר מאוד הבנו שהבעיה היא בכרטיס המסך והחלפתי את הכרטיס באחד ישן שהגיע עם המחשב, GeForce 7600GS עם קירור פסיבי, כלומר ללא מאוורר. את הכרטיס לא זרקנו כי מי יודע מה יהיה, אולי יקרה נס והוא ישוב לעבוד. בכל זאת, כרטיס מסך זה לא עסק זול.

כרטיס המסך הישן, ה-7600GS היה שקט לחלוטין שזה יתרון, אבל גם הביצועים שלו היו בהתאם, נמוכים מאוד. למדנו איך זה לשחק Starcraft II בהגדרות הכי נמוכות, Dungeon Siege 3 ברזולוצייה 640×480 נראה כמו משחק מאמצע שנות ה-90, ו-Battlefield 3 לא רץ בכלל. עם הכל לומדים להסתדר אבל עם האחרון אחי לא היה מוכן להשלים כי הוא קנה את המשחק לפני שבועיים.

אני התיאשתי מזמן מהכרטיס אבל אחי לא ויתר, הוא חיפש באינטרנט האם יש תקווה ומצא משהו מעניין ביותר. מישהו גילה שבדיל בטמפרטורה מסויימת מתרכך מספיק כדי להתחבר מחדש למתכות סמוכות אבל עדיין לא נוזל. זוהי טמפרטורה אידאלית לתיקון חיבורים רופפים. נשמע מטורף אבל אמרנו ננסה, מה כבר יכול להיות, הכרטיס כבר הרוס.

שלב ראשון הוא לפרק מהכרטיס את כל מה שאפשר (ככה בערך הוא נראה לפני הפירוק), שזה אומר מאוורר, צלעות קירור, וכל משטח אלומיניום נלווה שנועד לקירור פסיבי של רכיבים משניים. אין בעיה עם חלקי הפלסטיק (בקלית?) של החיבורים, משום מה הם לא נמסים בתנור בטמפרטורות האלה, אז לא צריך לפרק אותם.

את משחת הקירור שעל המעבד הראשי של הכרטיס צריך לנקות. אנחנו עשינו עבודה לא כל כך יסודית.

מכסים תבנית אפיה בנייר אלומיניום, ושמים עליה ארבעה כדורי אלומיניום קטנים, ועליהם את הכרטיס, זה נראה ככה:

גם לנו לקח זמן להתרגל למראה הזה, כרטיס מסך על תבנית.

מחממים תנור ל-191 מעלות צלסיוס בדיוק עד כמה שאפשר, ומכניסים את התבנית לתנור. בקושי רואים אבל אני לא עובד עליכם, באמת הכנסנו.

עכשיו מחכים 8 דקות. אלה הולכות להיות שמונה דקות מאוד ארוכות כי קשה להוריד את העיניים מהשעון. ברגע שזה מוכן מוציאים את התבנית בעדינות ונותנים להכל להתקרר. לא כדאי להזיז אותו יותר מדי בשלב הזה. הוא עשוי לצאת קצת כהה יותר מאיך שהוא היה לפני שהוא נכנס, ואצלנו אחד מהרכיבים התחיל לבעבע קצת :). היה גם קצת עשן. לא לנשום אותו כי זה בהחלט לא בריא. ככה הוא נראה מיד אחרי שהוצאנו אותו מהתנור:

מרחנו משחת קירור חדשה ובדחילו ורחימו חיברנו את כל החלקים של הכרטיס מחדש, והרכבנו אותו למחשב. אחי ישב עם מצלמה מוכן לרגע האמת. הדלקנו, ותוך שניה זה הופיע:

מרוב שהיינו בשוק, בהפעלה הראשונה לא הספקנו לצלם אז הפעלנו מחדש עוד פעם. מאז הכרטיס חי לו באושר ו-Battlefield 3 אגב, עובד.

קטגוריות: אלקטרוניקה, משחקים
תגיות: , , , ,
פורסם בתאריך 10th אוקטובר 2012 ע"י SoleSoul