צילום אוטומטי בעזרת מעגל פשוט

צילום ברגע הנכון בדיוק של מילישניות הוא דבר בלתי אפשרי. לא רק שלוקח לבן-אדם זמן רב מדי להגיב, אלא שגם למצלמה – שהיא מכנית בחלקה – לוקח עוד יותר זמן להגיב מרגע הלחיצה. למרבה המזל, אנשים יצירתיים מצאו פתרונות מעניינים לעניין 🙂 לאחר שראיתי את הסרטון של מאט ריצ'רדסון מ-Make Magazine החלטתי לנסות לבנות מערכת דומה.

הקדמה קצרה. במצלמה, במצב חשיפה ארוכה, החיישן קולט אור במשך כמה שניות. אפשר להשתמש במצב זה כשיש קצת אור (נניח בלילה) כדי לקלוט מספיק אור על מנת לראות, או סתם ליצירת אפקטים מעניינים (Long Exposure). אנו ננצל את זה בצורה קצת אחרת. גם אם החיישן פתוח כמה שניות, אם יש חושך גמור למשך כל החשיפה חוץ מרגע אחד, רק אותו רגע ייקלט.

הרעיון הוא כזה:

  • להחשיך לחלוטין את החדר.
  • להפעיל מצלמה בחשיפה ארוכה של כמה שניות.
  • להניח מקרופון שמחובר לפלאש, כך שברגע שיש רעש חזק הפלאש יולדק לשבריר שנייה.
  • לקחת בלון מול המצלמה, להפעיל אותה ולפוצץ את הבלון 🙂
המצלמה דלוקה וקולטת, הבלון מתפוצץ ועושה רעש, הרעש נקלט במיקרופון שמדליק את הפלאש. האור מאיר את החדר והסצנה נקלטת בדיוק ברגע המתאים במצלמה.

הבנייה

התחלתי עם הפלאש. חיפשתי קצת באינטרנט ומסתבר שכל מה שצריך כדי להדליק אותו הוא לסגור מעגל בין שני החיבורים של הפלאש והוא ידלק מיד. חיברתי שני חוטים לשני החיבורים של הפלאש וסגרתי מעגל בעזרת נגיעה עם חוט אחד בחוט השני והפלאש נדלק. כדי לסגור מעגל בצורה חשמלית (בעזרת זרם מהמקרופון) השתמשתי בממסר (Relay).

בשלב השני נתקעתי. בעיקרון הדרך הטובה ביותר היא לקחת את האות מהמקרופון, להגביר אותו באמצעות מגבר (Op-Amp בלעז) ולשלוח אותו לממסר שידליק את הפלאש. הבעיה היא שמכיוון שהידע שלי באלקטרוניקה בסיסי מדי ולא ידעתי להרכיב את המעגל, הלכתי לכיוון שאני יותר מצוי בו 🙂 פתרתי את זה בדרך עקומה אבל עובדת בעזרת המחשב.

את המקרופון חיברתי למחשב. כתבתי תוכנה קצרה ב-C עבור לינוקס בעזרת ספריית הסאונד PortAudio שתקשיב למקרופון, וברגע שיש צליל מספיק חזק היא שולחת אות דרך החיבור המקבילי אל הממסר שמפעיל את המקרופון. הנה קוד המקור. החסרון הגדול הוא שלוקח הרבה יותר זמן (יחסית…) לפלאש להדלק כי האות עובר דרך המחשב. בפעם הבאה אנסה ליישם את הכל במעגל עצמאי.

בדיאגרמה זו אפשר לראות את תפקיד הפינים. 18-25 הם אדמה, ו-2-9 הם מידע. חיברתי את פין 18 לאדמה במעגל, וחיברתי את פין 2 לממסר כדי שכאשר יתקבל האות המעגל ייסגר והפלאש יידלק. הוספתי עוד שתי דיודות להגנה על החיבור למקרה של תקלה.

הפעלה

התאספנו בחדר, הנחנו דומינו במרכז החדר ואת המקרופון לידו, הנחנו את הפלאש מול ארונית לבנה, החשכנו את החדר והפעלנו את המצלמה. אחי דחף את הקוביה הראשונה ומיד היה פלאש. עבד! 🙂 לאחר מכן ניסינו להוסיף Delay ידני בתוכנה ולצלם את הדומינו פעם נוספת. אחר כך ניסינו גם לפוצץ כפפות חד פעמיות.

התמונות לפניכם. תהנו! 🙂

קטגוריות: אלקטרוניקה
תגיות: , , ,
פורסם בתאריך 18th אוגוסט 2011 ע"י vbCrLf