מי חשב שמסך יכול להיגמר ואיך לתקן את זה + תמונות

– IBM שלום מדברת ענת.

– שלום, יש לי מחשב Thinkpad T61 שכבר לא באחריות. לאחרונה תצוגת המסך התחילה להיות אדומה בצד אחד וזה מתפשט לאט לכל המסך. כשהמסך נדלק, כל התצוגה אדומה, ותוך כמה דקות הכתם מצטמצם לפינת המסך התחתונה בלבד, אבל עם הזמן הפינה הזאת גדלה. קראתי באינטרנט שהסיבה לכך היא שהנורה של המסך, ה-backlight, עומדת להפסיק לעבוד ושצריך להחליף אותה, התקשרתי כדי לקבל הצעת מחיר לתיקון.

– אנחנו לא מחליפים נורה אלא את כל המסך ומכיוון שאנחנו מתחייבים על האיכות של המוצר שעובר אצלנו לתיקון אנחנו בודקים את תקינות כל החלקים שלו ולכן זה יעלה בין 1000 ל-1500 ש"ח. המחשב לא חדש ולכן לא כדאי לך לתקן אצלנו. יש מעבדות שנותנות את השירות הזה בזול יותר.

-תודה רבה, שלום.

– מעבדה שלום במה אפשר לעזור?

– שלום, (תיאור המקרה…) רציתי לקבל הצעת מחיר.

– אם תרצה להחליף את המסך זה יעלה לך 650 שקל. אפשר להחליף את הנורה וזה יעלה לך 450 שקל.

– אפשר לקנות מכם נורה ולהחליף לבד?

– אתה יכול לקנות את הנורה, היא עולה 120 ש"ח, אבל לא כדאי לך לעשות את זה לבד. לא סתם אנחנו גובים 450 שקל, זה לא פשוט.

– תודה, שלום.

שלום חברים,

כמו שכבר הבנתם, המסך שלי התחיל לזייף. זה התחיל בכתם בפינת המסך ולא הפסיק להחמיר. בשיטוט באינטרנט ראיתי שזו תופעה רגילה של מסכי LCD. לכל מסך LCD יש נורת פלורוסנט בתחתיתו והיא המאירה את כל המסך. כמו לכל נורת פלורוסנט ביתית, גם לנורה הזאת יש אורך חיים מוגבל ובשלב מסוים היא מתחילה להאדים עד שהיא נכבית לגמרי.

אחרי שנואשתי מפיתרון זול במעבדות שירות החלטתי להתעלם מהאזהרות של הטכנאי ועוד אזהרות שנתקלתי בהן באינטרנט שלא לנסות לעשות את זה לבד ולנסות בכל זאת. כמה מסובך זה כבר יכול להיות? 🙂

חיפשתי הוראות באינטרנט, צפיתי באנשים עושים את זה ב-YouTube והזמנתי שתי נורות מ-ebay (חפשו LCD, backlight, bulb). שווה לראות פעם נורה כזאת. כל כך דקה.

כשמזמינים צריך לשים לב שהנורה מתאימה בדיוק לרוחב המסך כי אין הרבה מקום לשחק עם האורך שלה. מה שאנחנו הולכים לעשות הוא להפריד את המסך מהמחשב, לפרק את החלק התחתון שלו, להוציא ממנו את בית הנורה, ולהלחים לשם נורה חדשה.

השלב הראשון הוא לפרק את המסך. אין צורך לפתוח את המחשב עצמו אלא רק את החלק של המסך. יש מסביב למסך חמש מדבקות שחורות שלא שמים לב אליהן אף פעם שמסתירות חמישה ברגים. את הברגים יש להוציא.

פירוק כיסוי הפלסטיק הקידמי של המסך הוא לא דבר פשוט. אין לי שום בעיה עם ברגים גם אם יש הרבה אבל מי המציא את השילוב הנוראי של קליפסים מפלסטיק ודבק? צריך לדחוף מברג קטן רק כדי להבין איפה בליטות הפלסטיק נמצאות ואז לנחש לאיזה כיוון צריך לעקם את החלקים בתקווה שהם ישתחררו לפני שהפלסטיק ישבר.

בכל מקרה, זה אפשרי אז לא להתייאש. אני שברתי רק קליפס קטן אחד 🙂

אחרי שמוציאים את הכיסוי הקדמי אפשר לראות את המעגל שאליו מתחברת הנורה

השלב הבא הוא הפרדת המסך עצמו מהתושבת שלו. לשם כך נפתח את הברגים המחברים את המסך לצירים שלו ועוד שני ברגים נוספים למעלה. יש בורג אחד שאפשר להגיע אליו רק באלכסון, הוא נמצא כמה סנטימטרים מעל הפינה השמאלית התחתונה של המסך, אותו יש לפתוח בעדינות.

בגב המסך מחוברים כבלים שטוחים מניילון, מהסוג שמחבר רכיבים פנימיים, בהם יש לנהוג בעדינות ולנתק את שניהם, אחד הוא כבל המידע של המסך והשני הוא ה-Led שמאיר את המקלדת מראש המסך.

הדבר האחרון שעדיין מחבר את המסך למחשב הוא כבל החשמל של הנורה, נתקו אותו, והמסך יעמוד במלוא לובנו (הוא לבן מאחורה) אצלכם ביד בנפרד מהמחשב.

עכשיו צריך לשלוף את תושבת הנורה המקולקלת מתחתית המסך. כאן צריך להסיר סרט דביק כסוף, לתלוש  הדבקה עם דבק, ולפתוח שני ברגים וכמה קליפסים נוספים. הקדישו זמן להתבונן על איך החלקים מחוברים אחד לשני  ומה בדיוק אמור לצאת ומה לא. זה חשוב כדי שתדעו את מה למשוך ואתה מה לא, איפה להפעיל קצת כוח ואיפה לא לגעת.

אם בית הנורה אצלכם ביד הגעתם לחלק יותר מעניין, הלחמות. הנורה יושבת בתושבת מתכת שיושבת על פלסטיק לבן.

הוציאו את הנורה מהתושבת שלה והשוו את האורך שלה עם האורך של הנורה החדשה כדי לוודא שהן מתאימות.

הביטו בשני קצות הנורה. מתחת לגומי המכסה את הקצוות (הסיטו אותו) תמצאו הלחמות.

בעזרת מלחם פרקו את החיבור בין החוטים לנורה כשאתם נזהרים לא לפגוע בחוטים כי האורך שלהם חשוב.

חברו את הנורה שלכם במקום הנורה המקולקלת בצורה הדומה ביותר לחיבור המקורי, כמה שתוכלו. עכשיו בונוס 🙂 אפשר לראות את הנורה דולקת מחוץ למסך.

זה יפה, אבל עושים את זה כדי לוודא שההלחמה הצליחה. חברו את הנורה למעגל שלה והדליקו את המחשב לשניה, אל תדאגו מזה שהוא פתוח, אין עם זה בעיה. כבו אותו תוך שניה או שתיים כדי לא לבלבל את מערכת ההפעלה עם כיבויים רצופים.

אם כאשר חיברתם את הנורה החדשה למעגל שלה היא נדלקה זה הזמן לחבר הכל בחזרה. לא צריך להזכיר אפילו שאי אפשר בלי לעשות לעצמכם סימנים לאן כל חלק שייך או לפחות להשתדל לזכור כדי לא לטעות. אני פירקתי את המחשב פעמיים כי אחרי שהרכבתי הכל נשארו שני ברגים בחוץ… כשגיליתי ששכחתי להחזיר את הסרט הדביק  הכסוף אחרי שכבר הרכבתי בפעם השניה לא פתחתי שוב. אני מקווה שהוא לא חשוב (אם מישהו יודע למה הוא משמש אשמח לדעת. זה עובד גם בלי) והנה התוצאה:

היה כיף, למדתי, וחסכתי כסף. אם אתם חושבים שאתה יכולים לעשות משהו אל תפחדו לנסות.

קטגוריות: אלקטרוניקה
תגיות: , , , ,
פורסם בתאריך 8th אפריל 2012 ע"י SoleSoul