איך סטודנטים יכולים לקבל מערכת הפעלה כמו Windows 7 בחינם

זהו. הוחלט. Windows 7 הוא יורש ראוי לXP הנאמן והמזדקן.

רצים לקנות את Windows 7 מארגון המורים ב-60 שקל? ובכן, יש אלטרנטיבה מגניבה הרבה יותר.

הכל התחיל כשאמרו לנו במכון לב (שם אני לומד) להוריד את Visual Studio 2010 Professional מ-Dreamspark של Microsoft בחינם. להפתעתי, ראיתי שמוצע שם להורדה Windows Server 2008 R2 Standard בחינם. שמעתי שהקרנל שלו זהה לקרנל של Windows 7 והייתי חייב לבדוק איך הוא יתמודד עם חומרה של מחשב נייד ואם הוא מתאים לשמש כמערכת הפעלה ליומיום.

התקנתי, סידרתי, מחקתי ועיצבתי והנה הרשמים לפניכם.

Dreamspark היא תוכנית של Microsoft המאפשרת לסטודנטים להשתמש בכלים שלהם ולהתרגל אליהם בתקווה שבעתיד הם יבחרו את הכלים האלה בפרוייקטים של החברות בהן יעבדו. צריך להרשם לשירות ולבחור את מוסד הלימודים המתאים. יתכן שיקח למייקרוסופט יום לאשר את החברות, אחר כך יהיה אפשר להוריד את כל התוכנות המוצעות.

תהליך ההורדה וההתקנה פשוט למי שהתקין פעם Windows. מורידים את ה-image של ההתקנה ומקבלים Serial, מעלים את ה-image על DoK או צורבים על דיסק ומתקינים כרגיל.

מיד בהפעלה הראשונה שמים לב להבדל בין מה שמופיע על המסך ל Windows 7. המערכת לא אופיינית ל-Microsoft. הממשק מינימלי, אפור. אין Windows Media Player ואין שום דבר שקשור ל-MSN.

עד כאן נשמע טוב, אבל רוב המשתמשים לא יתפשרו על החוסר בסאונד, Wireless, ערכות נושא, והעובדה שמשתמש רגיל לא יכול לכבות את המחשב.

תכונות נוספות שלא מתאימות למחשב ביתי רגיל הן: (לא כולן מוזכרות)

  • בכל כיבוי של המחשב חייבים לספק סיבה לכיבוי.
  • הגדרות סיסמה מחמירות כגון דרישה לסיסמה מורכבת והחלפת סיסמה כל זמן קצוב.
  • תהליכים רצים ברקע מקבלים עדיפות על תוכנות אינטרקטיביות (כל תוכנה עם ממשר גרפי בערך).
  • אי אפשר לגלוש לשום אתר (כמעט?) בגלל Internet Explorer Enhaced Security.
  • היעדר תמיכה בחלק מהמשחקים – אין Games Explorer.

אבל אל תתנו לזה להפיל את רוחכם! עכשיו, כשאנחנו יודעים מה לא בסדר אפשר להתחיל לעבוד וכאן מתחיל כל הכיף!

שלב ראשון, דרייברים.

ככלל, דרייברים ל-Windows 7 מתאימים ל-Server 2008 R2. אני עוד לא מצאתי אי תאימות. לפעמים יהיה קצת קשה למצוא דרייברים כי תוכנות למציאת דרייברים מתייחסות למערכת הזו כאל מערכת נפרדת מ-Windows 7 והן לא מציעות לכם להוריד דרייברים כאלה למרות שהם מתאימים. דוגמה לתוכנה כזו היא ThinkVantage System Update של Lenovo (לשעבר של IBM) שלא עובדת בכלל כי היא לא מזהה את מערכת ההפעלה. בדרך כלל יצרן המחשב שלכם יספק לכם את כל מה שאתם צריכים. דוגמאות: Lenovo Thinkpad, HP, Dell.

שלב שני אם לא ראשון בכל מערכת Windows צריך להיות Antivirus וכאן זה לא יוצא מן הכלל. למרבה ההפתעה, רוב תוכנות האנטיוירוס החינמיות לא מסכימות להתקין את עצמן על המערכת. הן טוענות שמדובר בשרת (מה פתאום?) ושאנטיוירוס חינם מיועד למשתמש פרטי. לא, זה לא יעזור לשכנע אותם שזה לשימוש פרטי.

כאן אני רוצה להכיר לכם אתר שימושי להפליא שמתאר בדיוק את מה שאנחנו רוצים לעשות. זהו פרוייקט שיתופי של משתמשים שעברו את התהליך ועוזרים לאחרים לקצר אותו משמעותית. מצאתי את האתר קצת אחרי ההתקנה אצלי. הוא ילווה אותנו לאורך כל הגדרת המערכת. נחזור לסוגיית האנטיוירוס.

עד לא מזמן לא היתה ברירה אלא להתקין Antivirus בכסף או לפרוץ את הInstaller של האנטיוירוס כך שלא תהיה לו ברירה אלה להתקין את עצמו על מערכת ההפעלה שלכם. זה פיתרון סביר, ואני השתמשתי בNOD32 תקופה קצרה, אבל זה לא פיתרון מושלם. או שזה עולה כסף, שאותו אנחנו באים לחסוך בכל הסיפור, או שנישאר עם אנטיוירוס פרוץ שלא מובטח לנו שהוא ימשיך לעבוד אחרי העדכונים הבאים.

הישועה במקרה הזה הגיעה מכיוון בלתי צפוי – Microsoft.

כולנו מכירים את האנטיוירוס המצויין שלהם, Microsoft Security Essentials. מסתבר שלמרות אי התאמתו למערכות הפעלה של שרתים עד עכשיו, בגירסה האחרונה שלו הוא פשוט מותקן בלי בעיה ועובד כמו ב-Windows 7 בדיוק. שמחה ואושר, הבעיה נפתרה.

עכשיו במקום להמשיך לסקור כל בעיה בנפרד ולעשות שוב את כל העבודה שעשו החברים הנפלאים מהאתר הנ"ל אני פשוט אפנה אתכם אליו להמשך טיפול. יש שם תפריט עם קישורים לפיתרונות המוצעים. אשמח לענות על שאלות.

אם אתם עדיין מתלבטים אם המערכת מתאימה לצריכים שלכם אני יכול לאשר ש-Visual Studio 2010  ו-Starcraft עובדים כמו ב-Windows 7 בדיוק ומי צריך יותר מזה :).

קטגוריות: מערכות הפעלה
תגיות: , ,
פורסם בתאריך 8th מרץ 2011 ע"י SoleSoul