Windows 8 בפתח – גירסה ראשונה להורדה (עדכון: גירסה שניה)

גירסת Windows 8 Developers Preview שוחררה להורדה מ-MSDN. למעשה, את הפוסט הזה אני כותב מתוך Windows 8.

ישנן שלוש גירסאות: 32 ביט, 64 ביט, ו-64 ביט עם Visual Studio 11 Express בגדלים בין 2.8 עד 4.8 GB.

ישנן כמה תכונות חדשות ראויות לציון. לפני הכל, במקום תפריט "התחל" יש מסך "התחל" שנראה קצת כמו ממשק Web, יש שיאמרו כמו Windows Media Center. כאשר מפעילים את המערכת, רואים רק את המסך הזה.


ה-Desktop הרגיל אפילו לא נטען עד שלוחצים על תמונת המסך של הדסקטופ שאתם יכולים לראות בתמונה. אז מקבלים דסקטופ מאוד דומה ל-Windows 7. ההבדל העיקרי הוא כפתור ההתחל שהפך להיות שטוח ולחיצה עליו מביאה אותנו למסך שלמעלה.

חצי שעה אחרי שהתקנתי את המערכת, גלשתי באינטרנט ושיחקתי בכל מיני אפשרויות שמצאתי, פתאום נזכרתי, מה עם אנטיוירוס? למה ה-Security Center הפרנואיד לא מתלונן שלא התקנתי אנטיוירוס?

הסיבה היא שהפעם Microsoft החליטו לכלול אנטיוירוס מובנה במערכת ההפעלה. הם לקחו תכונות מהאנטיוירוס המוכר שלהם – Microsoft Security Essentials, קראו לתוכנה Windows Defender כמו התוכנה שבגיסאות קודמות היתה Antispyware בלבד, ופטרו את המשתמש מלדאוג לגבי אבטחה. מעניין איך המהלך הזה יתקבל בשוק יצרני האנטיוירוס.

ישנם עוד כמה שינויים בולטים לעין. Control Panel קיבל מראה מחודש לחלוטין בממשק החדש, שנקרא דרך אגב Metro.

השינויים הגרפיים בהחלט בולטים לעין אבל השינוי הגדול ביותר נעשה מתחת לפני השטח. מספיק יהיה לומר שכמו ש .NET קרא תיגר על תכנות Win32, ה-API החדש, WinRT, קורא תיגר על שניהם.

בונוס נוסף להורדת Windows 8 עכשיו הוא הצצה לגירסה החדשה של Visual Studio 11 Express. כאן אל תצפו לשינוי דרסטי.

ההתרשמות הכללית שלי מהממשק החדש היא שהוא סובל מניגודיות גדולה בין ממשק המטרו לממשק הקודם. מעבר בין שניהם הוא כמו מעבר בין עולמות ולטעמי זה לא כל כך אסתטי. לעומת זאת יש לציין לטובה את מקבלי ההחלטות במייקרוסופט שנותנים לנו הצצה מעניינת לעתיד.

טוב, הגיע הזמן להפשיל שרוולים ולנסות בעצמנו.

הורידו את הגירסה שתבחרו מכאן, הורידו תוכנה המאפשרת להעביר את קובץ התמונה לזיכרון נייד והתקינו במחיצה נפרדת או במכונה וירטואלית. שימו לב, יש צורך בלפחות 14GB פנויים בכונן. Windows ממליץ על 17 אבל גם קצת פחות מזה עובד. אם אפשר עדיף לתת לו לפחות 20GB.

תהנו.

עריכה: בעקבות הערה של משתמש יקר הנה תמונה מהעתקת קבצים.

כמו בגירסאות הקודמות של Windows, ניתן לראות את קצב ההעתקה אבל שימו לב, ניתן להפסיק את ההעתקה באמצע ולהמשיך, דבר כזה עוד לא ראיתי.

עדכון: הגירסה שהוצעה להורדה עד עכשיו היתה גירסת התרשמות המיועדת למפתחים. ב-29.02.12 Microsoft הוציאו גירסת התרשמות למשתמשי קצה, גם היא ניתנת להורדה בחינם.

שימו לב שאפשר להוריד בשתי צורות, או כקובץ setup שלא ניסיתי, או כקובץ תמונה (ISO) של דיסק התקנה.

השינויים העיקריים מאז גירסת המפתחים הם:

  • התאמה אישית – חווית המשתמש השתפרה קצת בכך שמיד לאחר ההתקנה מוצגת בפני משתמש סדרת שאלות המאפשרות לו להזין את שמו, כתובת המייל שלו, כמה העדפות אישיות, ואפילו את הצבע הכללי של ממשק המטרו.
  • תוכנות נוספות – ממשק המטרו מקודם על ידי Microsoft ופה הם מציעים פעם ראשונה סט של תוכנות כמו תוכנה למסרים מיידיים ותוכנה לניהול דואר המשתמשים בממשק המטרו. כזכור, הממשק מתאים בעיקר למסכי מגע וקבלתו גם על ידי המשתמשים במחשבים אישיים עם עכבר חשובה להצלחתו.
  • אין כפתור התחל! – בפעם הראשונה מאז Windows 95 יוצאת גירסת Windows ללא כפתור התחל וללא תפריט התחל בכלל. הרציונל הוא שצורת העבודה עם ממשק מטרו לא מצריכה כפתור התחל ואם רוצים להרגיל את המשתמשים לשימוש במטרו, זה המקום להתחיל. אז מה עושים בלי תפריט התחלה? כאשר מזיזים את הסמן לפינת המסך בצד שבו היה צריך להיות כפתור ההתחל מופיע המסך הראשי של מטרו מוקטן ליד סמן העכבר, וכאשר לוחצים, עוברים לממשק המטרו. למסך המטרו הראשי הם קוראים מסך ההתחלה והוא מחליף את התפריט.
  • חנות תוכנות – מאז חנות האפליקציות של Apple הופיעו עוד ועוד חנויות אפליקציות של חברות שונות, והנה הגיעה החנות של Microsoft. החנות מכילה רק תוכנות מטרו וכרגע ההיצע כל כך דל עד כדי כך שהשימוש היחיד שלה הוא עדכון התוכנות הקיימות.  אין בינתיים כמעט מה להוריד. אני חושב שהתקנת תוכנות מטרו תתאפשר אך ורק דרך החנות.

 

מי שלא הוריד את הגירסה הקודמת ומתעניין, מוזמן לנסות את הגירסה הנוכחית, בהחלט יש מה לראות. אם  ניסיתם את הגירסה הקודמת, אין הרבה שינוי מאז.

חשבתי לעבור ל-Windows 8 כמערכת הפעלה ליום יום אבל ויתרתי על הרעיון כשראיתי שלמרות שיש דרייבר לכרטיס המסך של המחשב הנייד שלי (אינטל) לא כל המשחקים עובדים. אם אתם גם משחקים ב-Windows אני ממליץ לחכות.

קטגוריות: מערכות הפעלה
תגיות: , , ,
פורסם בתאריך 14th ספטמבר 2011 ע"י SoleSoul